top of page
projekt niezwykłą farma

Rodzaje gleb.

Czyli wracamy do charakterystyki profilów glebowych. Zachęcamy do sprawdzenia jakie gleby macie, co na nich rośnie lepiej lub gorzej I zastanowienia się jak można pozytywnie wpłynąć chociaż w minimalnym procencie na jakość naszych gleb zwłaszcza że Polska jest w nie bardzo różnorodna. Gleba składa się ze skał macierzystych, warstw przejściowych, warstw mineralnych, gliny, próchnicy, iłów I torfowisk. Każdy ze składników sprawia że warstwa jest wyjątkowa I niepowtarzalna dodając odpowiednie właściwości.


Górskie – na tym rodzaju gleb ciężko cokolwiek uprawiać ponieważ dominuje na nim skała sięgająca aż do powierzchni gleby. Najczęściej są to dwie warstwy lub nawet jedna czyli skała. Na warstwie skalnej może lecz nie musi występuje bardzo cienka I uboga warstwa próchnicy pozwalająca rosnąć jedynie trawie, niewielkiej ilości ziół lub porostom. Gleba ta uniemożliwia rolnictwo tradycyjne lecz można próbować nadbudowywać warstwę próchnicy co zajmie wiele lat.


Rędziny – jest to nieco lepsza gleba od górskiej, występuje na niej warstwa próchnicy lecz nadal znajduj się ona na skałach I jej odłamkach. Najczęściej występuje w terenach górskich I nadal bardzo ciężko cokolwiek na niej uprawiać prócz pastwisk. Jest to bardziej urodzajny profil górski.


Mady – Jest to profil glebowy występujący na skale macierzystej lub osadach rzecznych. Występuje w dwóch warstwach tj. Skała macierzysta a na niej próchnica. Na madach jest wiele warstw osadowych tworzących poprzeczne pasy, które mocno zbite mogą zatrzymywać wodę lecz także uniemożliwiać przebicie się korzeniom w głąb gleby.


Bielice – jest to gleba bardzo przepuszczalna I bogata w minerały. Ma cienką warstwę próchniczą ponieważ jest wymywana z każdym opadem deszczu a jedną z warstw pozostają drobiny kwarcu, dzięki czemu posiada nazwę bielica. Można na niej uprawiać lecz rośliny ucierpią poprzez wymywanie składników odżywczych oraz wody. Trzeba dbać o stały wysoki poziom próchnicy by nie stała się nadto piaszczysta.


Gleby brunatne – zwane tak ponieważ występuje tam warstwa bogata w cenne żelazo, gleby te są bardzo żyzne odpowiednio pielęgnowane oraz można w pełni korzystać z rolnictwa mając taki profil glebowy. Składa się z trzech poziomów tj próchnica, poziom brunatnienia a na dnie skała macierzysta. Profil ten zatrzymuje wodę I nie pozwala wypłukiwać związków mineralnych.


Czarnoziemy – nie mylić z nazwą czarne ziemie ponieważ to dwa różne pojęcia. Czarnoziemy to najlepszy profil glebowy na naszym obszarze. Jest to bardzo głęboka warstwa próchnicy na skale macierzystej, chłonąca wodę jak gąbka, posiadająca wszelkie składniki mineralne oraz pierwiastki odżywcze. Niestety Ziemie te w dużym procencie zostały wykorzystane jako miejsce, na którym stoi przemysł co uniemożliwia na stałe wykorzystanie tego urodzaju. Jest to niewielki odsetek gleby w Polsce I do takiej jakości należy dążyć.


Jest jeszcze żółtoziem I czerwonoziem lecz te gleby występują w innych regionach świata a kamienie I warstwy nie są wyrzucane na wierzch a wchłaniane głęboko w głąb warstwy, gdzie przepadają. Nie wymieniliśmy gleb iłowych, na których temat wiele osób mówi ponieważ nie jest uznana za profil glebowy a jest to skała o najdrobniejszej frakcji. Występuje w Polsce powszechnie, głównie w lasach sosnowych I jest fatalna jeśli chodzi o rolnictwo ponieważ na tak przepuszczalnej glebie po deszczu nie zostaje nic. Jeśli chcesz nas wesprzeć udostępnij lub zajrzyj na


257 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page