top of page
projekt niezwykłą farma

Profil glebowy.

Jest to swoisty układ, w jakim znajdują się warstwy gleby. Każdy zakątek świata posiada inny profil glebowy i różni się on jak linie papilarne u człowieka, nigdzie nie znajdziemy takiego samego. Charakteryzują się różnorodnością warstw, pojemnością i chłonnością wody, przepuszczalnością jak i zasobnością w próchnicę. Profil glebowy to warstwy organiczne i mineralne odkładające się i tworzące miliony lat w naturalnym środowisku. To on wpływa na pH oraz to, co będzie na tej glebie rosło. Tworzenie profilu glebowego nazywamy procesami glebotwórczymi. Dzielimy go na kilka rodzajów tj. górskie, rędziny, mady, bielice, gleby brunatne i czarnoziemy (nie opiszemy tu charakterystyki każdego rodzaju ponieważ to wiedza ogólna przekazywana w szkole, na nią nie mamy absolutnie wpływu i prawdopodobnie wrócimy do dokładnych opisów później ponieważ ważne jest również to co znajduje się pod ziemią) a każda z tym gleb dzieli się na trzy warstwy, które zaraz opisze. W każdym rodzaju gleby kolejność oraz ilość warstw może być różna i skupimy się na najbardziej „popularnej” i najłatwiejszej wersji aby każdy mógł to łatwo i przyjemnie zapamiętać bez zbędnego komplikowania.


Próchnica – najżyźniejsza warstwa, decydująca jakie rośliny będą na niej rosły oraz o życiu biologicznym, które jest kluczowe we wszystkich procesach glebotwórczych. Warstwę tą możemy sprawnie manipulować i tworzyć jak najgrubszą powłokę dzięki bale grazing i permakulturze. Czym grubsza warstwa tym lepiej a można stworzyć ją dzięki szczątkom roślinnym. Bardzo łatwo ja zniszczyć nieumiejętnymi pracami mechanicznymi i zdarza się że odbudowa może trwać wiele lat. W permakulturze dąży się do zachowania w jak najlepszej kondycji tej warstwy bo ona jest w tym temacie numerem jeden. W próchnicy rozwija się sprawnie życie biologiczne, mikro i mikroorganizmy mogą żyć, rozmnażać się oraz pozwalać funkcjonować roślinom. Jednym słowem bez tej warstwy na polu będziemy mieli pustynie i to ona jest tym „czarnym piaseczkiem”.


Materia mineralna – Potocznie mówiąc piach, glina lub rozdrobnione cząstki skalne. Są również bardzo potrzebne do życia roślin i mikroorganizmów ponieważ dostarczają minerałów niezbędnych do budowy organizmów. Warstwa ta może być bardzo zróżnicowana od piasku, przepuszczającego każdą ilość wody, nie zatrzymującego dosłownie nic lecz może być także gliniasta, zatrzymująca wodę i składniki lecz również nie pozwalająca się przebijać roślinom oraz tworząca swoistą barierę. Są także warstwy wapienne, bardzo pożądane lecz rzadkie. W rolnictwie szczególnie należy uważać aby warstwy tej nie wyciągać z głębi na powierzchnię gleby ponieważ niszczy to całkowicie życie biologiczne i zaburza profil glebowy.


Skały – czyli warstwa najgłębsza i niedostępna. Duże kawałki skał i kamieni z biegiem czasu kruszą się i przemieniają w piach. To właśnie te kamienie spod ziemi wychodzą na wierzch gleby i potocznie proces ten nazywamy „rodzącymi się kamieniami” Wychodzą dzięki nieodczuwalnym ruchom ziemi i mogą pojawiać się w większej lub mniejszej ilości. Jeœli chcesz nas wesprzeæ udostępnij lub zajrzyj na https://zrzutka.pl/d4xgzh

734 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page