top of page
projekt niezwykłą farma

Bakterie nitryfikacyjne.


Stworzenia odpowiedzialne za najważniejsze funkcje glebowe, sprawiające że jest ona taka, jaką powinna. Są głównym składnikiem tak często powtarzanego życia biologicznego I bez nich nie ma możliwości prawidłowego funkcjonowania gleby. Za co są odpowiedzialne I co robią? Opiszemy dokładnie wszystko po kolei bo to jeden z najistotniejszych tematów dotyczących gleb.


- czym są? Są to bakterie tlenowe, są odpowiedzialne za cykl azotowy oraz pobierają cząsteczki węgla do dalszego rozwoju. Utleniają amoniak w azotany, którymi żywią się rośliny I nazywamy to cyklem nitryfikacyjnym. Prosto mówiąc pobierają amoniak, przemieniają go w azot I podają na tacy roślinom aby lepiej rosły bez zagłębiania się w pojęcia naukowe. Występują oczywiście także w kompostownikach I tam robią dokładnie to samo, bez nich także obornik by się nie rozkładał a rośliny nie mogły by pobierać z niego składników.


-czym się żywią? Żywią się cząsteczkami węgla, który konieczny jest do ich budowy, produkcji węglowodanów oraz rozmnażania, produktem ubocznym są kwasy przyspieszające rozkład minerałów w glebie z korzyścią dla roślin.


-co robią w glebie? Przekształcają amoniak w azot, niezbędny dla roślin. Przetwarzają także materię dzięki oddawanym kwasom ułatwiając roślinom pobieranie związków organicznych. Rozkładają również minerały, tak aby roślina bez trudu go pobrała ponieważ w standardowej formie nie ma takiej możliwości.


-jak je zasiedlić? Należy zapewnić trzy składniki. Woda+azot+węgiel, wodę zorganizujemy dzięki dbałości o strukturę gleby oraz ściółkowanie, azot dzięki obornikowi oraz materii zielonej a węgiel dzięki słonie, zrębkom czy popiołowi. Mając te trzy składniki z powodzeniem zasiedlimy bakterie na swoim terenie I utrzymując je na odpowiednim poziomie skutecznie będą się rozmnażać.

-jak je niszczymy? Zniszczyć można je w mgnieniu oka poprzez naruszanie warstwy glebowej, nawozy sztuczne czy brak trzech głównych składników. Bez wody nic nie będzie się rozwijało, bez azotu w jakiejkolwiek z naturalnych postaci nie będą miało możliwości przeprowadzania procesów nitryfikacyjnych a bez węgla się nie namnożą. Naruszając warstwę ziemi przesuszamy ją a woda zmagazynowana odparuje. Zniszczyć można je na wiele sposobów lecz wszystko da się naprawić. Występują w najcieńszej warstwie próchnicznej tak do około 7-10cm więc uważajcie jeśli chcecie mechanicznie pracować przy glebie aby ich po prostu nie zabić.


-jak o nie dbać? Wystarczy podać im główne składniki do życia I same dadzą radę, nie naruszajmy warstw gleby jeśli nie jest to konieczne, nie sypmy nawozów sztucznych I wszystko samo się utrzyma. Bakterie lubią temperaturę około 25 stopni Celsjusza I zbyt gorąca warstwa z brakiem wody przyczynie się skutecznie do zmniejszania ich liczebności. Obniżymy temperaturę dzięki ściółkowaniu o czym warto pamiętać.


-jak współpracują z roślinami? Podają roślinom niezbędny azot I minerały zawarte w glebie, przekształcają materię organiczną w formę przyswajalną dla roślin. Bez nich rośliny nie miałyby możliwości odżywiania co za tym idzie nie mogłyby rosnąć. Bez nich nie byłby możliwy przebieg azotu w przyrodzie. Bakterie te nie występują tylko w glebie czy kompoście, zasiedlają również wody I tam także pełnią ta samą funkcję, wielu akwarystów dolewa je do zbiorników aby rośliny mogły w pełni się rozwijać. Żeby nie było samych plusach to złą wiadomością może być to że niszczą one zabytkowe kamienne budynki doprowadzając je do szybszej erozji. Niestety wszystko ma swoje plusy I minusy lecz natura nie jest związana z ochroną zabytków lecz życia biologicznego.


Jeśli chcesz nas wesprzeć udostępnij lub zajrzyj na https://zrzutka.pl/d4xgzh

238 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentarer


Post: Blog2_Post
bottom of page