top of page
projekt niezwykłą farma

Życie glebowe, z czego się składa.

Życie biologiczne składa się z całego szeregu stworzeń żyjących w glebie I tworzących ją. Pochylmy się nieco I skupmy się na tym z kim ją dzielimy I czym po krótce się zajmują bo bez nich nic by się w glebie nie działo. Głównymi bohaterami są organizmy niewidoczne gołym okiem, w glebie pojemności nakrętki od butelki znajdziemy od 100 milionów do miliarda bakterii, kilkaset tysięcy pierwotniaków oraz do 100 nicieni więc jest to dość spora liczba istnień. My tego nie widzimy ale organizmy żywiące się martwą tkanką przeprowadzają miliony reakcji chemicznych, nie ma fizycznej możliwości abyśmy opisali dokładnie wszystkie czy nawet 1/50 wszystkich żyjątek ponieważ są ich miliony. Skupimy się na podstawach czyli na tym, na jakie się dzielą I +- jakie mają funkcje.


Grzyby I porosty – przyczyniają się one w głównej mierze do przekazywania między bakteriami a roślinami składników pokarmowych oraz rozkładania martwych części organicznych. Każdy gatunek ma inną funkcję I nie zbadaliśmy nawet połowy z istniejących w glebie grzybów. Odpowiedzialne są za wydzielanie substancji próchniczych.


Bakterie – w tym wcześniej opisane bakterie nitryfikacyjne. Głównym zadaniem jest rozkład materii. Dzielimy je na bakterie tlenowe oraz beztlenowe. Obie formy są ważne lecz dominować powinna ilość bakterii tlenowych. Ciekawostka, jeśli zakładamy kompost I wydziela się z niego nieprzyjemny zapach to zapewne dzięki bakteriom beztlenowym lub bakteriom gnilnym zasiedlającym tkankę zwierzęcą.


Algi – Zajmują się częściowym dokarmianiem bakterii oraz rozkładają dwutlenek węgla w glebie. Rola alg nie została jeszcze w 100% zbadana. One również w znacznym stopniu odkwaszają glebę pochłaniając dwutlenek węgla a oddając węglowodany, białka I tlen.


Pierwotniaki I nicienie – kontrolują liczebność bakterii I grzybów glebowych, wszystko jest przydatne ale z umiarem I bez tych żyć mogłoby się ich namnożyć zbyt wiele lub zaczęły by dominować niepożądane. Pierwotniaki I nicienie w mniejszym stopniu rozkładają także materie organiczną.


Promieniowce – Wraz z grzybami I bakteriami stanowią najważniejsze mikroorganizmy glebowe.


Bezkręgowce – np. Dżdżownice, żuki czy larwy. Zajmują się wstępnym rozkładem materii oraz doprowadzają tlen wgłąb warstwy umożliwiając lepszy rozwój bakteriom tlenowym I grzybom. Stanowią również pokarm dla innych istnień glebowych. Tworzą przy tym cenną próchnice I są odpowiedzialne za jej ilość I stan fizyczny.


Drobne kręgowce – również odpowiedzialne są za napowietrzanie gleby dzięki kopaniu korytarzy, zostawiają odchody, oczyszczają glebę z grubszej materii organicznej oraz kontrolują populację bezkręgowców.


Mikroorganizmy wytwarzają metabolity czyli enzymy glebowe, dzięki którym mogą rozkładać ową materię. Bardzo ważną rolę jaką między innymi wykonują to detoksykacja metali ciężkich I tylko one w naturalnym środowisku mogą to zrobić. Wszystkie z wymienionych to naczynia połączone, każde ma swoją rolę ale jedno bez drugiego istnieć nie będzie.

Jeśli chcesz nas wesprzeć udostępnij lub zajrzyj na https://zrzutka.pl/d4xgzh

235 wyświetleń0 komentarzy

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page