top of page
projekt niezwykłą farma

Budki dla ptaków, dlaczego są tak potrzebne.

Zaktualizowano: 6 paź 2019

Ptaki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania większości ekosystemów, pełnią niezwykłą rolę w regulowaniu populacji dokuczliwych owadów. Gdyby teraz zabrakło ptaków to owadów byłoby tak wiele że nikt by nie wytrzymał. Rozsiewają także rośliny zjadając owoce czy nasiona I wydalając je na glebę. Niestety na chwile obecną brakuje miejsc, gdzie ptaki spokojnie mogłyby składać jaja oraz wychowywać pisklęta, w oborach czy chlewniach usuwa się gniazda jaskółek a na ogrodach tępi się szpaki I usuwa drzewa. Nieprzychylnie patrzy się na ptaki mimo faktu iż jeden osobnik może zjeść dziennie około 300 owadów a żywią się muchami, komarami, kleszczami, gzami, pędrakami I wieloma innymi. W budkach pomieszkują także nietoperze, te małe latające ssaki mają porównywalne osiągnięcia w ilości zjadanych owadów, przetrzepują populację komarów I ciem nie czyniąc nam absolutnie żadnych szkód. Małe budki mogą znaleźć miejsce wszędzie, w miastach, w parkach, na wsiach czy w lesie, ich nigdy za wiele. Można je kupić lub zrobić samemu, kształty I wielkość do wyboru a I dzieci będą miały zabawę techniczną dowiadując się czegoś pożytecznego. Istnieje kilka typów budek dla ptaków zakryte lub odkryte I w kilku słowach opiszemy je aby łatwiej było dobrać coś dla bytujących u nas ptaków żeby dobrze się czuły.


TYP A - To najmniejsze budki z otworem o średnicy od 27 do 33mm, idealne dla drobnych ptaków lubiących gnieździć się w szczelinach idealne dla sikorek, bogatek, wróbli, czarnogłówek, sosnówek, modraszek, mazurków, pleszek, kowalików, dzięciołków czy czubatek. Można je wieszać od 15 do 25m od siebie na wysokości 1,5 – 5m nad ziemią.


TYP B – Budki głównie dla szpaków ale lubią je zasiedlać także dudki, dzięcioły, jeżyki czy krętogłowy. Otwór 45 – 50mm więc znacząco większa od poprzedniej. Można wieszać je jeszcze bliżej siebie bo nawet dwie na jednym drzewie ponieważ szpaki nie są terytorialne. Wieszamy na wysokości 2 – 10m nad ziemią.


TYP C – Budki te są przeznaczane głównie dla kawek I większych dziuplaków zamieszkujących budki po dzięciołach czarnych. Te budki mogą być narażone na ataki drapieżników, dlatego warto je zabezpieczać tzw. Kołnierzami ochronnymi aby kuny nie miały dostępu do środka. Wieszamy je dość wysoko ponieważ powyżej 5m nad ziemią a średnica wlotu wynosi 55 – 65mm


TYP D – Największe z budek wieszane na wysokości 8 -12m nad ziemią o średnicy wlotu powyżej 70mm dedykowane głównie sowom I większym ptakom. Muszą być koniecznie zabezpieczone przed czworonożnymi drapieżnikami. Są wieszane głównie w lasach lub na ich ścianach w dość dużych odstępach minimum 50m od siebie.


Odpowiednio zrobione budki mogą wytrzymać wiele lat, średnio powinno się konserwować lub wymieniać je co 10 lat a wieszamy je na różnych wysokościach od metra do 15m. Przy zakładaniu warto od razu je zabezpieczać przed drapieżnikami aby nie dostały się do środka I nie powinno się do nich zaglądać chyba że przy konserwacji po zakończeniu okresu lęgowego.

Jeśli chcesz nas wesprzeć udostępnij lub zajrzyj na https://zrzutka.pl/d4xgzh

139 wyświetleń0 komentarzy

Comentarios


Post: Blog2_Post
bottom of page