top of page
projekt niezwykłą farma

Materia organiczna

Zaktualizowano: 4 paź 2019


Rodzaje materii organicznej Wielu ludzi myśli że gleba to tylko jaśniejszy lub ciemniejszy piach. Nic bardziej mylnego! Gleba składa się z ogromnej ilości materii organicznej, minerałów tworzący właśnie piasek, grzybów czy bakterii. Bez tego rośliny nie miałby szansy żyć bo nie miały by składników pokarmowych do pobierania. Ziemia może być różna, lekka i przepuszczalna z bardzo niskim poziomem materii organicznej jak na plaży, gliniasta i ciężka nie przepuszczająca wody lub ciemna półprzepuszczalna bogata w składniki pokarmowe. Tutaj opiszemy co wchodzi lub może wchodzić w skład gleby, jakie są pożądane, co ze sobą niosą oraz po krótce opiszemy ich właściwości.

*glina to nic innego jak bardzo rozdrobniona skała. Po kontakcie z wodą tworzy zwartą strukturę nieprzepuszczalną dla wody. W niedużych ilościach jest bardzo pożądana w glebie ponieważ zatrzymując wodę nie pozwala ziemi na przesuszanie. Uważać należy jednak aby nie było jej zbyt wiele ponieważ nie dość że może całkowicie zatrzymywać wodę doprowadzając do gnicia korzeni, może również nie przepuszczać ich w głąb gleby przez swoją zwartą strukturę prowadząc do deformacji a nawet obumierania roślin. Jeśli tworzymy podwyższane grządki warto wymieszać niewielkie bryłki gliny w proporcjach nie przekraczających 10% masy materiałów.

*kompost to złoto ogrodników. Tworzą go dżdżownice oraz szczepy bakterii przerabiając materię organiczną składając się z obornika, szczątek roślin zielonych, roślinnych odpadów kuchennych i wielu innych. Jest to materiał bardzo żyzny, znakomicie utrzymujący wodę i łatwo przyswajalny przez rośliny. Powinien obowiązkowo znajdować się w składzie grządek podwyższonych, rowów oraz wszelkich terenów przygotowywanych do uprawy roślin. Jeśli nie posiadamy własnego kompostownika można zakupić kompost w sklepie budowlanym lub z kompostowni ale nie zapewnimy że będzie wolny od zanieczyszczeń.

* humus jest materią produkowaną przez dżdżownice. Znajduje się on w kompoście, dlatego nie będziemy rozpisywać się na jego temat. Po krótce są to odchody tych pracowitych stworzeń znakomicie przyswajalny przez rośliny. Humus dzielimy na stały i płynny, płynny zwany jest również herbatką kompostową i nadaje się rewelacyjnie do oprysków w rozcieńczeniu z wodą.

*torf niestety nie można w 100% polecać torfu zakupionego ponieważ jest on pozyskiwany z naturalnych terenów niszcząc je. Osuszony torf jest rewelacyjnym materiałem dla roślin, świetnie absorbuje wodę, dostarcza wielu składników odżywczych i jest najbardziej pożądany w rolnictwie. Nie poleca się go stosować w terenach podmokłych ponieważ zakwasza glebę.

*zbutwiałe drewno/zrębka/trociny z roślin iglastych potrafi zakwasić glebę więc trzeba pamiętać aby były to gatunki mieszane. Drewno akacjowe zawiera ogromne ilości azotu ale większość ma go niewiele a jest on bardzo potrzebny. Należy zachować proporcje węgla do azotu dlatego kompostując materię z drewna trzeba zmieszać ją z materią zieloną, najlepiej pokrzywą. Jest to materia długo rozkładająca się, można spokojnie zakopać je w rowie, grządce lub pod rabatami a przez lata będzie dostarczał składników odżywczych.

*materia organiczna/materia zielona innymi słowy szczątki roślin od kuchennych, po przesuszone chwasty, skoszoną trawę czy opadłe jesienne liście. Po rozłożeniu oddają wszelkie dobroci roślinom, użyźniają glebę, tworzą warstwę cennej próchnicy i zatrzymują wodę w glebie. Stosowane przy produkcji kompostu jako jeden z głównych elementów, zostawiany na powierzchni ziemi do samoczynnego rozkładu oraz zakopywany bezpośrednio pętając aby był pocięty i przesuszony aby nie rozsiewać chwastów.

*obornik inaczej przeleżałe od kilku tygodni do ponad roku odchody zwierząt roślinożernych. Jest kilka metod stosowania obornika w rolnictwie oraz ogrodnictwie. Jeżeli chcemy rozrzucać obornik to musi przeleżeć natomiast jeżeli mają to robić zwierzęta na pastwiskach to nie ma potrzeby ingerencji i sam się rozłoży w tempie zależnym od pogody. Obornik jest cenny w ogrom składników odżywczych dla roślin i małych stworzeń żyjących w glebie tj dżdżownice czy żuki. Poleca się wzmacniać kompostownik obornikiem lub przeleżały zakopywać i rozrzucać na powierzchnie gleby. Świeży obornik rozsypany lub zakopany może popalić i uszkodzić rośliny.

*piasek składnik wszelkich gleb. Bardzo przepuszczalny, sam w sobie nie przekazuje roślinom składników odżywczych prócz niewielkiego % minerałów. Przydatny przy ziemiach ciężkich i gliniastych lecz siejący spustoszenie przy wyjałowionych glebach piaszczystych. Wiele roślin lubi ziemie przepuszczalne tj. sukulenty i tam się spełni ale nie jest on dobrym materiałem przodującym.

*żwir świetnie zagłusza chwasty, przepuszcza wodę, zatrzymuje powietrze i chyba na tyle jego właściwości. Przy zbyt dużym % żwiru rośliny mogą doznać deformacji korzeni zagrażające ich egzystencji. Pomocny przy glebach ciężkich i gliniastych ale całkowicie zbędny w rowach i podwyższanych grządkach.

*wapno odkwasza glebę, jest rozsypywany na polach w setkach ton aby poprawić pH lecz dokładnie o wadach i zaletach wapna będziemy pisać później ponieważ to dłuższy i cięższy temat. W grządkach i rowach można wsypać kilka garstek lecz nie jest to konieczne.

*celuloza zapomniana materia. Celuloza jest wytwarzana z roślin, głównie z drzew i jest niezbędnym materiałem przyciągającym dżdżownice. Rozkłada się w glebie bardzo szybko, jest zjadana przez zwierzęta żyjące w glebie do produkcji osłonek jaj. Warto zadbać o prawidłową ilość celulozy w ogrodzie ściółkując kartonami, wykładając je na dnie rowów i podwyższanych grządek.

*części spławialne gleby są to cząstki materii organicznej o drobnej frakcji nie zostające na dnie po zalaniu wodą. Są na tyle lekkie aby woda mogła bez problemu wymyć je z piaszczystej gleby lub wmyć je w głąb co jest pozytywne dla roślin ułatwiając ich pobieranie. Jeśli cząstki spławialne zostaną wmyte w głąb to osadzą się na lub w bliskim kontakcie z korzeniami. Minusem jest możliwość wymycia ich poza teren uprawy przez nasilone opady lub glebę zbyt przepuszczalną. Jeśli chcesz nas wesprzeć udostępnij lub zajrzyj na https://zrzutka.pl/farma-dla-zwierzat

50 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page