top of page
projekt niezwykłą farma

Erozja gleby

Zaktualizowano: 4 paź 2019



Erozja gleby czyli dlaczego ważna jest okrywa glebowa Erozja jest naturalną bardzo powolną formą zamian na ziemi i trochę będzie trzeba się zagłębić w temat. Nie skupiamy się tu na ekologii, nie będziemy fanatycznie zapatrzeni w tym jednym kierunku ale racjonalnie wprowadzamy metody, które zawsze były skuteczne aby to natura za nas mogła udoskonalać farmę. To że glebę trzeba naprawiać po ludzkich błędach jest zupełnie inną kwestią więc rozpocznijmy temat skutków erozji i ich przyczyn. Niestety tradycyjne rolnictwo bardzo przyczynia się do przyspieszenia tępa jakie zachodziło przez miliony lat. Skały się wykruszają, koryta rzek się zmieniają i położenie geologiczne wciąż się przemieszcza, ot natura. Niestety, w naszych czasach nie jest tak kolorowo. Tradycyjne rolnictwo polegające na tworzeniu coraz większych pustych połaci ziemi, monokultur, orkach i uprawach sprawia że otoczenie ulega zniszczeniu. Ziemia jałowieje, pustynnieje i nie jest w stanie utrzymać tego samego poziomu co pareset lat temu. Opiszemy kilka elementów wpływających na przyspieszenie erozji, o których wielu ludzi zapomina.

*Zbyt głęboka orka przyczynia się do wyciągania warstw piasku z głębi zakopując cienką warstwę próchniczą. Próchnica odkłada się bardzo długo, zatrzymuje wodę i nie pozwala na pustynnienie. Przez pozbywanie się jej ziemia jałowieje a rośliny mają problem z pobieraniem składników odżywczych.

*wycinanie drzew sprawia że ziemia nie jest „podtrzymywana” przez rozległe korzenie, szybko zostaje wymyta lub wywiana przez wodę i wiatr, co za tym idzie na pierwszy rzut znika nam warstwa próchnicy jałowiąc ją. Drzewa dają też zacienienie co zmniejsza w minimalnym stopniu wyparowywanie wody. Przy korzeniach gromadzą się również szczepy grzybów bardzo ważnych dla rozwoju roślin lecz wrażliwych na przesuszania.

*usuwanie miedz przyczynia się nie mniej do tego samego co usuwanie drzew. Miedze stanowią również ważne schronienie dla owadów i mniejszych stworzeń o czym wielu zapomina. Dziko rosnące rośliny mogą tam kwitnąć i przyczyniać się do różnorodności biologicznej.

*zbyt wiele czynności uprawowych sprawia że gleba jest wciąż wzruszana, woda odparowuje, próchnica jest zakopywana, wiatr wywiewa a woda wymywa glebę czyniąc poważne straty w jakości ziem.

*Pozostawianie gołej gleby sprawia że woda odparowuje, nie zatrzymuje się i przede wszystkim gleba jest wymywana i wywiewana. Natur sama ściółkuje ziemię aby nie zostawała goła, zrzucane liście, gałązki a w tym miejscu również rośliny. Goła gleba zostawiona naturze momentalnie zarośnie tak, aby zapobiegać erozji.

*osuszanie terenów głównie aby wydobywać cenny torf sprawia że teren pustynnieje nieodwracalnie. Szkody wyrządzone tym etapem erozji prowadzą do katastrofalnych zniszczeń w ekosystemie. Wiele roślin nie będzie miało szans powrotu, zostaną tylko odporne na braki wody rośliny i głównie trawy. Na temat erozji gleb można pisać elaboraty, ja chciałabym się skupić na okrywaniu gleby aby chronić ją przed najgorszym i w większości postów w mniejszym lub większym stopniu poruszam ten ważny temat. Okrywanie gleby jest punktem nr 1 w racjonalnym rolnictwie i ogrodnictwie i od niego większość zależy. Jeśli chcesz nas wesprzeć udostępnij lub zajrzyj na https://zrzutka.pl/farma-dla-zwierzat

18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


Post: Blog2_Post
bottom of page