Chcąc mieć większą pewność że zasiane przez nas nasiona na wiosnę w jak największym procencie wykiełkują, nie zostaną zjedzone oraz nie spleśnieją warto je zaprawić. Jest kilka metod na zabezpieczenie ich, bejcowanie, powlekanie oraz namaczanie. Składniki do zaprawiania s¹ naturalne i dostępne od ręki w większości domów, dzięki czemu nie będziecie musieli biec do sklepu specjalistycznego po środki zaprawiaj¹ce nasiona. Nie dość że ochroni to część z nich da młodemu kiełkowi składniki odżywcze na start np. węgiel. W części przypadków można przed stratami mechanicznymi chronić nasiona w tunelach ale na pleśń czy choroby nie pomoże. Oto kilka ze sposobów na skuteczne wsparcie nasion.
- mielona papryka chili – odstraszy gryzonie i inne ssaki chcące pokusić się na nasiona oraz będzie hamowała rozwój pleśni (nie chroni przed ptactwem ponieważ nie reaguje ono na ostry smak papryki)
- popiół drzewny – chroni przed pleśnią oraz dostarcza na start fosfor do prawidłowego rozwoju
- rumianek – do moczenia nasion, działa bakteriobójczo i zmiękcza osłonkę nasion pozwalając łatwiej kiełkować
- napar z czosnku – działa prewencyjnie na grzyby oraz choroby
- napar ze skrzypu polnego – działa odkażająco
- wywar z czeremchy – działa bakteriobójczo oraz grzybobójczo
- kora dębu – działa bakteriobójczo
- napar z pokrzywy – działa bakteriobójczo i grzybobójczo
To nie są wszystkie metody zaprawiania nasion ponieważ można w źródłach doszukać się bardziej wyrafinowanych metod naturalnego zaprawiania nasion lecz skupiliśmy się póki co na tych najbardziej dostępnych dla każdego. Nie ma potrzeby wydawać niepotrzebnie pieniędzy na środki, które możemy zrobić sami w domu nie szkodząc sobie i roślinom. Jeśli chcesz nas wesprzeć udostępnij lub zajrzyj na https://zrzutka.pl/farma-dla-zwierzat
Comments